Képaláírás: A talajvízminták szulfáttartalma
36. ábra
Ismertető szöveg: "A kloridion a talajvízben rendszerint kis mennyiségben fordul elő. A klorid-térkép tehát a normálistól eltérő fajtájú vizekre hívja fel a figyelmet. Egyébként a magas kloridtartalom szintén káros a növényzetre is, talajra is és rontja a víz ihatóságát. Ihatóság szempontjából igen fontos még a vastartalom, amely 1%-on felül döntően befolyásolja a víz ízét. A talajvízkutakból vett vízminták azonban olyan fokú helyi
szennyeződésnek vannak vastartalom szempontjából kitéve, hogy e kicsiny
súlyarányú és mérésében sok hibával terhelt alkotórésznek térképezése nem
látszik célszerűnek.
A szulfáL, nátrium- és kloridtartalmat térképeinken kifejezhetjük abszolút súlyban (pl. a szulfátion mg súlya 1 liter vízben) és egyenérték százalékban. Mindkét adatsornak megvan a maga jelentősége. A víznormák általában mg/1 súlyban adják meg egyes ionok kedvező és kedvezőtlen mennyiségét, de kétségtelen, hogy nem közömbös az, hogy milyen más ion is van az oldatban és milyen súllyal, vagyis, hogy az ábrázolt ion milyen egyenérték-súlyarányt képvisel az összes sók alkotórészei között.
Térképeinken a három legfontosabb alkotó rész (szulfát, nátrium, klorid) abszolút súlyát ábrázoltuk jelekkel, de területfoltokban feltüntettük azokat a vidékeket, ahol az ábrázolt alkotó rész a többi kationnal, vagy anionnal szemben egyenérték szerinti túlsúlyban van. (36., 37., 38. ábrák.)" (Forrás: https://mek.oszk.hu/20200/20234/20234.pdf)
|