Képaláírás: [11] Leukofillit
A A leukofillit típusfeltárása; Sopron Ady E. út
B Leukofillit, laterálszekréciós kvarclencsékkel
Ismertető szöveg: "Leukofillit
Kvarc-leuchtenbergit-muszkovit pala
A Soproni Kristályospala összlet fejlődéstörténetében kiemelkedően fontos szerepet játszó alpi orogén fázisok sajátos tektonikai eredetű kőzetfajta létrehozásához vezettek; ez a hófehér színű, erőteljesen palásodott, leveles-pikkelyes textúrájú, Starkl által leukofillitnek elnevezett kvarcleuchtenbérgit-muszkovit pala. Megjelenése a nagy kőzettömegek mozgási pályái mentén, leggyakrabban a gneisz és a csillámpala határán, ritkábban a gneiszen belül és elvétve a csillámpalában is megfigyelhető. Ez utóbbi általában halvány zöldesszürke színű.
Kémiai összetételében a SiO2, Al2O3, MgO és a K2O az uralkodó komponensek. Fő ásványtani alkotóelemei a kvarc, a leuchtenbergit és a muszkovit. Keletkezése a maximális intenzitású fillonitosodáshoz és jelentős elemvándorláshoz kapcsolódik. Ez utóbbit illetően legfontosabb a vastalanodás és a magnéziumdúsulás. Jellemző
még a színtelen klorit keletkezése és az általános szericitesedés, amely kiterjedt valamennyi alumíniumszilikát ásványra. Az új ásványparagenezis kialakulásához szükséges Mg- és K-többletet elsősorban a környezet biotittartalmának átalakulása szolgáltatta. Ugyanakkor egyidejűleg Na-elvándorlás történt. Típusfeltárásai a Nándor-magaslat északi lábánál az Ady Endre út melletti útbevágásban tanulmányozhatók [11].
A kvarc-muszkovit pala átmeneti kifejlődés a gneisz és a leukofillit között. A földpát már hiányzik, de a leuchtenbergit még nem alakult ki.
" (Forrás: https://mek.oszk.hu/20200/20235/20235.pdf)
|