Normál kép: 285_380_pix_Page_16_kep_0001d.jpg   Méret: 770x810 Színmélység: 24bit Felbontás: 199dpi
Nagy kép: 285_380_pix_Page_16_kep_0001d_nagykep.jpg   Méret: 837x881 Színmélység: 24bit Felbontás: 199dpi
Kattintson az új ablakban való nagyításhoz! 
Click to enlarge it in a new window!

Képaláírás: Herman Ottónak a madarakról írt új könyvéből. - Csörgei Titusz rajzai.
Túzok.

Ismertető szöveg: Leirás. Pulykakakasnál is nagyobb és erősebb madár. Feje, nyaka világosszürke, hasafele fehér dolmánya eleven agyagsárga és rovott barna és fekete sávolyokkal a nagy szárnyfedők fehérek, néha tenyérnyi szélesek és szépen hajlók farka kurta de széles tollakból való lába magas, vaskos, csak három ujjú és húsos, de erős talpú, igazi futóláb. Csőre erős, gerinczén elég íves a kakas bajuszos, a bajusz kemény, de finoman foszlott tollból való. A túzok szeme eleven, komoly tekintetű, nagy bizalmatlanságra valló. Fészke legtöbbnyire zabvetésben áll, sekély, kapart gödör, kevés alommal meghányva. Fészekalja két, ritkán három tojás, a melyet már ismerünk. De a míg idáig jut a családi élet, a kakasnak nagy viadalai vannak vetélkedő társaival tyúkját ki kell küzdenie. A költés ideje eltart majd egy hónapig is. A csirkék kevés napok multán már követik vezető anyjukat.
Élete módja. A túzok nemes, czímeres madár s a magyar sikságon, az erdélyi részek mezőségén az, a mi délszakon a struczmadár ámbár ennél szerencsésebb, mert bár nehezen kél, ha már fölkapott a levegőbe jól és tartósan röpül. Őszrekelve seregbe verődik és így húzza ki a telet. Régentén ezeket a seregeket fogták körül, ólmos eső idején szilaj lovon a csikósok és beterelték valami állásba. Nagy vásár volt ilyenkor és a legények kalapja ugyancsak kivirított a sok, ékes túzoktolltól, a melyet még régi idők földesura is büszkén viselt a csalmáján, süvegén. Ha egy-egy pásztor erősen bizakodott a szerencsébe és csalódott, megtudta mit is jelent a bölcs példabeszéd:
Jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok.
A túzok kis korában leginkább bogársággal, később nagyobb korában mindenféle magvakkal, friss növényhajtásokkal él, rájár a repczére, de a szemes életre is, a nélkül, hogy érezhető kárt okozna. Elnyeli az egeret is. A legóvatosabb madarak egyike, melyet csak nagynehezen lehet megtéveszteni.
Nemes vad, mely ezért is védelemre méltó.
(Forrás: Herman Ottó: A madarak hasznáról és káráról)


   Felvétel a kedvencek közé vagy megosztás másokkal/Bookmark or share this page