Normál kép: hungarians_8.jpg   Méret: 770x923 Színmélység: 24bit Felbontás: 600dpi
Nagy kép: hungarians_8_nagykep.jpg   Méret: 1767x2119 Színmélység: 24bit Felbontás: 600dpi
Kattintson az új ablakban való nagyításhoz! 
Click to enlarge it in a new window!

Képaláírás: Philip Figyelmessy, Colonel, U. S. A.

Ismertető szöveg: Figyelmessy Fülöp (más néven Figyelmessy Merkl Fülöp, Amerikában használt nevén Philip Figyelmessy) honvéd őrnagy, az amerikai polgárháborúban az északiak ezredese. A szabadságharcban a Bocskai-huszárezred kapitánya és őrnagya. Komárom kapitulációjakor menlevelet kapott, de politikai üldözöttek támogatása miatt azt érvénytelenítették. Törökországba menekült. Az emigrációban Kossuth bizalmas embere, Nagy-Britanniában is Kossuth mellett maradt. 1859-ben az olaszországi Magyar Légióba jelentkezett, és magyar huszárezred parancsnokaként vett részt Garibaldi harcaiban. New Yorkba 1861. december 4-én érkezett. Kossuth ajánlólevelet adott Figyelmessynek Abraham Lincoln elnöknek címezve, aki Figyelmessyt huszárezredessé nevezte ki, és megtette John C. Frémont tábornok hadsegédjének. Frémont feladata volt, hogy a hírhedt konföderációs tábornokot, "Kőfal" Jacksont megállítsa. Figyelmessy Frémont tábornok alatt mint huszárezredes harcolt, és a Round Hill-i csatában a déli hadsereg ellen Figyelmessy magyar huszárregimentjének bátor támadása megfordította a csata kimenetelét. 1865-ben megsérült, és a lova teljes súlyával a lábára zuhant. A sérülés miatt majdnem amputálni kellett a lábát, de szerencsére sikerült megmenteni, habár a sérülés után sántított. Lincoln elnök konzulnak nevezte ki, és 1865-től 1878-ig amerikai konzul volt Brit-Guayanában. (Forrás: Wikipédia)



Az amerikai polgárháború (1861-1865) Észak-Amerikában, az Amerikai Egyesült Államok területén lezajlott fegyveres konfliktus, 24, többnyire északi szövetségi állam (unionisták) és az Amerikai Államok Konföderációjába (konföderációsok v. szecesszionisták) tömörült 11 déli állam között. A déli államok 1860 és 1861 között kikiáltották függetlenségüket és kinyilvánították az Uniótól való elszakadáshoz (szecesszió) való jogukat. (Forrás: Wikipédia)



Pivány Jenő adatai szerint körülbelül 800 magyar harcolt a polgárháborúban, közülük 7 volt tábornok (ebből 5 dandárparancsnok), 15 ezredes, 2 alezredes, 13 őrnagy, 12 százados és több alacsonyabb rangú tiszt. A közkatonák létszámát még csak körülbelül sem lehet megállapítani, mivel a hivatalos névjegyzékekben nem szerepel a katonák nemzetisége, legfeljebb csak vezetéknevek alapján tájékozódhatunk és akkor sem mindegyikről állítható, hogy magyar, avagy magyarországi kötődésű lenne az illető. Az Amerikai Egyesült Államokba kivándoroltak elsősorban (elvi okokból) az északi oldalon harcoltak a polgárháborúban. Azonkívül, hogy magyarok is szolgáltak nagy számban, az északi hadsereg a magyar nyelvet használta a rejtjeles üzeneteknél. Ezt a kódot a déliek nem voltak képesek megfejteni, mivel nagyon kevés magyar szolgált közöttük, így nem tudhatták, milyen nyelvről van szó. A konföderalista hadseregben szolgált magyarokról alacsony számuk miatt nem sokat tudni. Eddig alig tíz tisztről van tudomása a történészeknek, azok sem emelkedtek túlzottan magasra. Később valamennyien otthagyták a déli hadsereget. (Forrás: Wikipédia)


   Felvétel a kedvencek közé vagy megosztás másokkal/Bookmark or share this page