Képaláírás: Részlet özv. Szigethy Istvánné népi iparművész, a Népművészet Mestere tavaly nyáron nyílt állandó kiállításából, mely a höveji csipke terén évtizedeken át végzett alkotómunkájának gazdag tárházát mutatja be.
Ismertető szöveg: A 83 esztendős Szigethy Istvánné Anda Erzsébet szülőfaluja a fehérhímzéséről ismert település, Hövej. Több mint negyedszázadig élt ebben a faluban, ahol az asszonyok a család megélhetését a kézimunkázásért kapott pénzből biztosították.
Még tíz éves sem volt, amikor édesanyja már rámát, előrajzolt anyagot, tűt és fonalat adott a kezébe és megtanította hímezni.
Édesapja korai halála után ő is kenyérkereső lett, hiszen már az első kézimunkáit is piacra vitték és megvásárolták.
A kézimunkákat az ismerősökkel együtt hosszú téli estéken varrták, petróleumlámpa fényénél. Ekkor már a Háziipari Szövetkezet megrendelésére dolgoztak. Egyre bővült a pókozások száma és újabb és újabb minták készültek. A kézimunka utáni kereslet folyamatosan nőtt. Negyedmagával még Sztálinnak is készített egy terítőt.
Huszonöt éves korában ugyan elkerült Hövejről Agyagosszergénybe, de a hímzést nem hagyta abba. Amíg a szülőfalujában élt, általában előre megterveztetett mintákat hímeztek ki, ám az idő múltával már azt is maga készítette. Természetesen kezdetben kikérte a tapasztaltabbak véleményét.
A kézimunkázás öröme és szeretete egész életét végigkísérte. A bölcsőtől a koporsóig az élet minden jelentősebb eseményéhez fűződik munkája. Egy gyűjteményt is létre hozott az általa készített hímzésekből. Célja az volt, hogy a modernizációs törekvések során háttérbe szorult, gyakran csak múzeumi darabnak tekintett hímzések a mindennapi használatra is alkalmasak legyenek, amelyet a közönség is kedvel. Ezt kiállítások keretében is az érdeklődők elé tárta és tárja ."Pólyától a szemfedélig" címmel a csornai és a győri múzeumban is volt életmű kiállítása. 2011 július 16-án pedig gyönyörű állandó kiállítása nyílt szülőfalujában, a Művelődési Házban.
Sok pályadíjat nyert különböző országos pályázatokon, így Kis Jankó Bori és Magyar Kézműves remek díjjal is büszkélkedhet.
A legnagyobb elismerést 2011-ben kapta, ekkor elnyerte a Népművészet Mestere címet.
|