Normál kép: 12282861.jpg   Méret: 770x842 Színmélység: 24bit Felbontás: ismeretlen
Nagy kép: 12282861_nagykep.jpg   Méret: 1024x1120 Színmélység: 24bit Felbontás: ismeretlen
Kattintson az új ablakban való nagyításhoz! 
Click to enlarge it in a new window!

Ismertető szöveg: Szöcske (Locustidae). Az egyenesszárnyúak (Orthoptera) rendjének egyik családja. Sok ízből álló fonalas csápjaik a test felénél mindíg hosszabbak. Lábfejük négyízből áll, hátsó lábuk ugróláb. A hallószerv az első lábszáron helyezkedik el. A hímeknek szárnyfedőjükön ciripelőszervük van: a bal szárnyfedő megvastagodott erei. A hang ezeknek a jobb szárnyfedő hártyás dobszerű részéhez dörzsölése útján keletkezik. A nősténynek hosszú tojócsöve van. Pete alakban telelnek át. A tavasszal kikelő lárvák félátalakulással fejlődnek a nyár közepére érik el végleges alakjukat. A fajok túlnyomó többsége növényevő. Ilyen a zöld lombszöcske (Locusta viridis), mely fák koronájából hallatja hangját. Vannak ragadozók is, mint a szemölcsrágó Szöcske (Decticus verrucivorus), melyek rovarpusztításukkal használnak. (Forrás: tuja.hu)

A fürgeszöcskefélék (Tettigoniidae) a rovarok osztályába az egyenesszárnyúak (Orthoptera) rendjébe tartozó szöcskék (Tettigonioidea) öregcsaládjának egyetlen recens családja (a Haglotettigoniidae család kihalt). (Forrás: Wikipédia)



A mezei katáng (Cichorium intybus) a fészkesek (Asteraceae) családjába tartozó növényfaj. Nemesített változata a cikória. Parlagon hagyott területeken és utak mentén elterjedt lágy szárú, évelő növény, amely az 1 m magasságot is elérheti. Tőlevelei öblösen hasogatottak, karéjosan fogasak. Szárlevelei lándzsásak vagy tojásdadok. Szárának felső levelei pillás élűek. Kék, néha rózsaszín vagy fehér virágai a szárak végén fészekvirágzatot alkotnak és a levélhónaljakban csoportosulnak. Az egész növény tejnedvet választ ki. Kimutatták, hogy a mezei katáng keserűanyagainak, szeszkviterpén laktonjainak köszönhetően serkenti az étvágyat és elősegíti az epetermelést. Ugyanezeknek a laktonoknak tulajdonítható a gyomorfekély kezelésében elért jótékony hatása. A föld feletti részek fenolsavjai vízhajtó hatásúak. Végül a növény csökkenti a vér triglicerid-és koleszterinszintjét. Kiváló máj- és veseméregtelenítő hatása miatt a mezei katángot főként a máj és a vese működési zavarainak kezelésére ajánlják. Elősegíti az epekiválasztást és hatékony bizonyos emésztési zavarok (felfúvódás, böfögés, bélrenyheség, bélgázképződés) tüneteinek kezelésében. Kiegészítő kezelésként a köszvény és különböző bőrbetegségek esetén alkalmazzák. A mezei katángnak még tartós kezelés esetén sincs mérgező hatása. (Forrás: Wikipédia)


   Felvétel a kedvencek közé vagy megosztás másokkal/Bookmark or share this page