Vissza a DKA kezdőlapjára 
Back to the homepage

A Digitális Képarchívum az Országos Széchényi Könyvtárban működő E-könyvtári Szolgáltatások Osztály fejlesztése. Az 1994-ben indult Magyar Elektronikus Könyvtár projekt célja a magyar vonatkozású, és oktatási, tudományos, illetve kulturális szempontból értékes digitális dokumentumok összegyűjtése, archiválása, katalogizálása és nyilvános szolgáltatása az Interneten. Ennek első eredménye a könyvjellegű anyagok gyűjteménye a mek.oszk.hu címen, a második az időszaki kiadványok adatbázisa és archívuma az epa.oszk.hu oldalon, és a harmadik pedig ez a keptar.oszk.hu honlap, mely a képi dokumentumok szolgáltatására jött létre 2007-ben, a MEK Egyesület és az Internet Szolgáltatók Tanácsa támogatásának köszönhetően.


A Digitális Képarchívum anyaga többféle forrásból származik. Egyrészt feldolgozzuk benne a MEK és az EPA egyes kiadványaiban található képeknek egy válogatott halmazát, így ezek az illusztrációk - általában jobb minőségben - önállóan is kereshetőkké és hivatkoz­hatókká válnak. Másrészt pedig gyűjtjük, katalogizáljuk és hosszú távon megőrizzük az Interneten (pl. képmegosztó oldalakon), továbbá a CD illetve DVD kiadványokon megjelenő digitális képeket, amennyiben azok megfelelnek a gyűjtőkörnek és a tulajdonosuk hozzájárul a DKA-ban való szolgáltatáshoz. Az ilyen irányú felajánlásokat a "Kapcsolat" oldalon levő címeken várjuk. A Képarchívumról további dokumentumok talál­hatók az "Irattár"-ban.

A Képarchívumban állóképek, animációk és mozgóképek egyaránt helyet kaphatnak. Egy képi dokumentum több állományból is állhat (pl. diasorozat, több részre vágott térkép), és esetenként többféle alternatív formátumban is szolgáltatjuk (pl. JPG és veszteségmentes TIFF). Minden dokumentumról készül legalább egy, 150 pont széles "bélyegkép", továbbá - az állóképek esetében - egy max. 770 pont széles "normál kép" és rendszerint egy ennél részletgazdagabb "nagy kép" is rendelkezésre áll. A képek felbontását a dokumentum alkotója illetve tulajdonosa határozza meg, általában hozzá érdemes fordulni, ha valaki jobb minőségű változatot szeretne és ugyancsak ő az illetékes az egyéb célú felhasználásokkal kapcsolatos engedélyezési ügyekben. Amennyiben az illetékes elérhetősége nincs feltüntetve a kép részletes adatai között, akkor az általános dka-info@mek.oszk.hu információs címre érdemes írni.

Sokféle böngészési és keresési funkció segíti a megfelelő képek megtalálását. A kezdőlapon levő menüpontokkal kilistázhatjuk a teljes gyűjteményt sorszám szerint (a dokumentumok számát jelző számlálóra kattintva), vagy felkerülési sorrend szerint visszafelé, vagy a megtekin­tések száma szerint rendezve, vagy pedig alkotó és azon belül cím szerint. A bal oldali nagy témakörökre kattintva tematikus kategóriák alapján kereshetünk, és ezek a keresések továbbadhatók a MEK és az EPA gyűjteményei felé is. A jobb oldalon levő mezőkkel pedig néhány szó vagy egy *-gal csonkolt betűcsoport beírásával célzott kereséseket indíthatunk. Itt lehetőségünk van egyszerre akár az összes (közel százféle) adatmezőben is keresni. A Képarchívum anyaga kisebb részhalmazokba is be van sorolva, ezek önállóan is kereshetők a "Gyűjtemények" menüpontra kattintva.

A célunk egy változatos tartalmú, nagy felbontású dokumentumokból álló és jól kereshető képgyűjtemény kialakítása. A szolgáltatásba idővel majd olyan speciális funkciókat is beépítünk, mint a nagyon nagy méretű képek (pl. atlaszok) interaktív nagyítása, kották lejátszása a számítógéppel, vagy diafilmek automatikus vetítése. A gyűjtemény gyarapodása RSS csatornán át is figyelemmel kísérhető, a képállományok pedig anonim FTP-vel is le­tölthetők a ftp://mek.oszk.hu/pub/dka címről, az egyes számozott alkönyvtárakból. A Kép­archívummal kapcsolatos újdonságok a "Hírek" oldalon olvashatók. A rendszer - elsősorban a keresőfunkciók - használatának jobb megis­merését a megfelelő helyeken elhelyezett "súgó" gombok segítik. Felhasználói vissza­jelzéseket a "Vendégkönyv"-be várunk, kérdéseket pedig a dka-info@mek.oszk.hu e-mail címre.